Akdeniz Üniversitesi

Bahçe Tarımı

Bahçe Tarımı Programında, Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma ve Tarla Bitkileri’ne yönelik dersler verilmektedir. Dersler teorik ve uygulamalı olarak işlenmektedir.
Program dersleri bahçe bitkileri yetiştiriciliği, bahçe bitkileri hastalık ve zararlıları temel konuları üzerinde yoğunlaşmıştır. Öğrenciler uygulama arazisinde teorik derslerden elde edilen bilgileri uygulama olanağına sahip olmaktadır.

Programın amacı, kamu ve özel sektör işletmelerine tarım alanında ara eleman (tekniker)  yetiştirmektir. Öğrencilere öğrenim süreleri boyunca, Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma ve Tarla bitkilerine yönelik dersler verilmektedir. Dersler teorik ve uygulamalı olarak işlenmektedir. Program dersleri bahçe ve tarla bitkileri yetiştiriciliği, bahçe bitki hastalık ve zararlılar temel konuları üzerinde yoğunlaşmıştır.
Bahçe Tarımı2

Öğrenciler uygulama arazisinde teorik derslerden elde edilen bilgileri uygulama olanağına sahip olmaktadır.  Programı bitiren öğrencilere önlisans diploması verilmektedir. Bahçe Tarımından mezun öğrenciler, devlet kuruluşlarında Tekniker olarak çalışabilmekte, ayrıca özel sektörün değişik birimlerinde de görev alabilmektedir.

Meslek yüksekokulları arasında yatay geçiş imkânı mevcuttur.  Mezun öğrenciler,  DGS sınavında başarılı oldukları takdirde örgün eğitimde ilgili lisans programına   (Ziraat Fakültelerine)  dikey geçiş     yapabilirler.

ÖĞRETİM ELEMANLARI :

Doç. Dr. Esin BASIM

Yrd.Doç.Dr. Yaşar ÖZYİĞİT (Program Koordinatörü)

Öğr. Gör. Hasan BASIM

Öğr. Gör. Nurcan BARUT AYKOL

Sayfa Özeti: Bahçe Tarımı

Sayfa Açıklaması: Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu Bahçe Tarımı Programı

Anahtar Kelimeler: