Yüksekokulumuz Bilişim Yarışmasına Katıldı

Meslek Yüksekokulumuzun öğrencileri 14-16 Mayıs 2014 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından düzenlenen 17. Bilim ve Bahar Şenlikleri kapsamında Öğrenci Proje Pazarı Yarışmasına katıldı. Bilgisayar programcılığı öğrencilerinin başvuru yaptıkları üç ayrı kategorideki 3 proje ile Isparta’da okulumuzu temsil etti.

Öğr. Gör. Mehmet KAYAKUŞ danışmanlığında Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencileri Burak KARAKAYA ve Mertcan YILDIZ “Güneş Enerjisi İle Çalışan Sensörlü Baston”, İpek YILDIZ, Engin ARSLAN ve Fevzi YEŞİLÇAYIR “Led Aydınlatma Sayesinde Seralarda Bitkilerin Büyümesinin Hızlandırılması”, Burak PAKKAN ve Onur CANBAZ “Görme Engelliler İçin Konuşan Kemer” isimli projeleri ile katıldılar.

“Güneş Enerjisi İle Çalışan Sensörlü Baston” isimli projede ise baston üzerine yerleştirilen sensörlerden gelen bilgiler sayesinde kalan mesefeyi 3 m öncesinden tespit ederek görme engelli kişiyi sesli olarak uyarmaktadır. Ayrıca sistem için gerekli olan güç kaynağı için güneş paneli kullandığından harici bir güç kaynağı gereksinimi ortadan kaldırılmıştır.

“Led Aydınlatma Sayesinde Seralarda Bitkilerin Büyümesinin Hızlandırılması” isimli projede de fanus içerisindeki biber fidelerine farklı renkteki ışık dalga boyu uygulanarak bitkilerin geceleri fotosentez yapmaları sağlanmıştır. Ayrıca hangi renkte ne kadar büyüdükleri günde iki kez ölçülerek büyüme hızları gözlemlenmiştir. Böylece bitkilerin daha hızlı büyümesi, daha çabuk meyce vermesi sağlanacaktır. Projede bitkilere mantar led ile ışık uygulanırken ihtiyaç duyulan enerji güneş panelleri ile sağlanacağı için dışarıdan bir güç kaynağına ihtiyaç duyulmamaktadır.

“Görme Engelliler İçin Konuşan Kemer” isimli projede kemere mesafe algılayan sensör yerleştirerek; engele kalan mesafeyi 200 santimetreden algılanarak kalan mesafeyi sesli olarak engelli kişiye bildirmesi sağlanmıştır. Ayrıca çarpmaya 50 cm kala engelli kişiye durması gerektiğini bildiren sesli komut vermektedir.

Öğrencilerimizin hazırlamış oldukları projelerden ödül almalarından ziyade, göstermiş oldukları emek ve çalışma azmi bizi fazlasıyla mutlu etmiştir. Kazandıkları bu tecrübe ile çalışma hayatlarında daha da başarılı olacaklardır.

0

Misyon

Mesleki ve Akademik donanıma sahip, ülkeye yararlı bireyler yetiştirmek ve bunu sağlayacak kaliteli Eğitim-Öğretim ortamını sürdürülebilir kılmak.

Vizyon

Bilimsel bilginin ışığında toplumun ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmak.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu
Uzunoluk Mahallesi 1555 Sokak. No:2 07800 Korkuteli/ANTALYA
Tel: (0242) 643 50 00
Tel: Faks: (0242) 643 50 05